Şile’de Ne Yenir?

Şile hem eşsiz doğa manzarası hem de İstanbul’a yakın oluşuyla İstanbulluların uğrak tatil yerlerinden biridir. Meşhur Şile bezi, Talassoterapi (denizin birçok farklı özelliği ve sıcaklık kullanılarak yapılan bir “yeniden canlandırma” terapisidir) özellikli kuma sahip Kumbaba Plajı, renkli fotoğraflara malzeme olan Şile Feneri, tarihe tanıklık eden Ocaklı Ada Kalesi ve eşsiz tatlara sahip yöresel yemekleriyle ziyaretçi akınına uğrayan Şile’de günübirlik aktivitelerden uzun tatillere kadar her türlü planı yapabilirisiniz.

Şile’de Güzel Bir Gün

Yaz ve kış sezonlarında denize girebileceğiniz sahiller, kamp yapabileceğiniz kamp alanları ve doğa yürüyüşü yapabileceğiniz ormanlar bulunmaktadır. Güne keyifli bir kahvaltı ile başlamak isterseniz, yöresel Karadeniz yemekleri tatmak, manzaraya karşı keyif kahvesi içmek için merkeze ya da yakın köylere uğrayabilirsiniz. Doğa yürüyüşleriniz sırasında uğrayabileceğiniz yakın köylerde yerli halkın hazırladığı kışlık lezzetler ve organik sebzelerle eşsiz yeni tatlar tadabilirsiniz. 

Taze Balığın Lezzeti

Karadeniz kıyısında bulunan Şile, konumunun sağladığı avantajla birçok balık türünü bulmanıza ve taze olarak tatmanıza olanak sağlamaktadır. Balıkçı teknelerine rastlayabileceğiz sahillerinde kendi balığınızı pişirmek için balıklar da satın alabilirsiniz. Bu açıdan Şile zengin balık çeşitliliğiyle ön plana çıkmaktadır. Kendi balığınızı pişirmenin yanı sıra balık keyfinize eşlik edecek mezeleri bulunan ve denize sıfır konumda yer alan mekanlar da bulunuyor. Bu mekanlarda güzel bir Şile akşamının tadını çıkarabilirsiniz.

Yöresel Tatlar

Son yıllarda yöresel lezzetleriyle ön plana çıkan Şile, ziyaretçilerine gastronomi turizmi açısından da farklı zenginlikler sunmaktadır. Bulgurlu mantar böreği, bilik, balkabaklı börek, mancarlı pide, kaymaklı kara lahana sarması, öre tatlısı, umaç çorbası, kazayağı köftesi ve yaz dönemi yetişen doğal otlardan yapılan yemekler bu zenginliklerden bazılarıdır.

Otelimizin restoranında da bu yöresel lezzetleri bulabileceğiniz gibi Türk Mutfağından da yemekler tadabilirsiniz.