Şile’de Kış Tatili Yapılır Mı?

Kış mevsiminin gelmesiyle yazlık tatil yerlerinde sezon bitmektedir. Tatil yapamayan ya da kış aylarında şehirden ve işten uzaklaşıp kafa dinlemek isteyenlerin ilk aklına gelen şey ise kış tatilidir.

Yazın denizin ve güneşin tadını çıkarmak ne kadar güzelse kışın doğa içinde bir tatil yapmak da o kadar keyiflidir. Eylül ayından sonra havaların serinlemesiyle birlikte deniz sezonuna ara veren Şile’de kış tatili yapmak da mümkün. Doğa yapısı ve tarihi yerleriyle bilinen Şile, yaz tatilinin yanında kış tatili için de oldukça iyi bir tercih olabilir. Sıcak bir otelde kış mevsiminin serinliğiyle dinlenmek ve doğa harikalarını görmek için yakın yerleri tercih eden İstanbullular 1,5 saatlik araba yolculuğuyla Şile’ye varabilir. Şile’de kar, doğa ve deniz manzarasının tadını çıkarabileceğiniz bir otelde zaman geçirebileceğiniz gibi kamp severlere hizmet sunan kamp alanlarında da konaklayabilirsiniz.

Şile’nin Doğa Harikası

%80’i ormanlardan oluşan Şile’de, tertemiz havasıyla insanları içine çeken ormanlar bulunmaktadır. Kışın doğa gezisi yapabileceğiniz bu ormanlarda doğru ekipmanlarla kamp ve trekking de yapabilirsiniz. Yoğun yağışa sahip olan bu ormanlarda tüketime uygun olduğu bilinen mantar türleri bulunmaktadır. Doğa yürüyüşleri sırasında sağlığa zararı olmadığından emin olduğunuz mantarları toplayabilirsiniz.

Şile’de Romalılar tarafından kilise olarak kullanılmış ve günümüz kadar bozulmadan ulaşmış birçok mağara bulunuyor. Bu mağaraların tarihinin Cilalı Taş Devrine kadar uzandığı bilinmektedir. Doğa gezinizde bu mağaraları da ziyaret edebilirsiniz.

Şile’nin Tarihi Yapıları

Doğa gezileri ve aktiviteleri dışında tarihe de tanıklık edebileceğiniz Şile’de birçok tarihi mekan bulunmaktadır. Siyah beyaz renkleriyle ilgi uyandıran ve ülkemizin en geniş gövdeli feneri olan Şile Feneri de bunlardan bir tanesi. 1859 Fransız tasarımı olarak yapılan bu fener Şile’nin de simgesi haline gelmiştir. Gün içinde bol bol fotoğraf çekebileceğiniz bu fenerde 10:00-16:00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz müze de bulunmaktadır. Feneri yakından değil de uzaktan izlemek isteyenler içinse fener manzaralı Şile lokantası bulunmaktadır. Soğuk bir kış günü sobanın sıcaklığında kahve keyfi yapabileceğiniz bu lokantada lezzetli yemeklerde bulunmaktadır.

Deniz manzarası ve eşsiz ormanıyla İstanbul’un karmaşasından uzaklaşıp güzel bir kış tatili yapmak isteyenler Şile’yi tercih edebilir.