Şile'de Günübirlik Ne Yapılır?

İstanbul’un yoğun temposundan uzaklaşıp hem tarihi yerler görmek hem de doğayla bir arada olmak isteyenlerin ilk aklına gelen yerlerden biri Şile’dir. İstanbul’un gözde ilçelerinden biri olan ve kültürel Şile beziyle de tanınan Şile’de her mevsim tatil yapabileceğiniz oteller bulunmaktadır. İstanbul’a 70 kilometre uzaklıkta bulunan Şile günübirlik tatil için doğru tercihler arasındadır.

 

Şile’de Denize Girmek

Haziran ve eylül ayları arasında durgun ve taşsız olan deniziyle yaz tatili için yakın bir yer arayanlar için Şile çok uygundur. Her mevsim ayrı güzelliklere ev sahipliği yapan Şile’de denize girebileceğiniz birden fazla plajı bulunmaktadır. Kumbaba, Akçakese, Ağlayankaya, Ayazma, Ağva, İmrenli, Kabakoz, Uzunkum plajları ilçenin en çok bilinen plajlarındandır. Denize girmek isteyenler için bu plajlar oldukça temizdir. Şile merkezinde bulunan plajlar dışında yine sahil şeridinde yer alan ve Bizanslardan günümüze uzanan Kumbaba plajı ise Şile’nin merkezine 2 km uzaklıktadır. Demir-bakır alaşımlı, ayrıca radyoaktif etkili kumlarıyla bilinen bu plaj romatizmadan yakınan ve eklem ağrısı çeken Bizanslıların kurtarıcısı olmuştur. 

 

Akçakese Plajı

Yine günübirlik denize girmek isteyen fakat kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler için Şile’ye yaklaşık 17 kilometre mesafede bulunan Akçakese Plajı ise Şile merkezi dışında bir yer görmek isteyenler için güzel bir seçenek oluşturmaktadır. 1 kilometrelik kumsalı ve birbirinden güzel koylarıyla ister denize girebilir isterseniz muhteşem manzaraya karşı termosunuzla getirdiğiniz kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Kumlu ve güvenli deniziyle sizleri karşılayan Akçakese sahilinde küçük işletmeler de bulunuyor. Bu sahile giriş ise yürüyerek yapılıyor. Doğanın tadını çıkaracağınız bu kısa yürüyüşün sonunda sizi eşsiz bir deniz manzarası bekliyor.

Plajların yanı sıra kamp ve doğa tutkunlarının da sıkça ziyaret ettiği Şile’de, doğal mağaralar ve göller bulunmaktadır. Doğayla iç içe bir hafta sonu geçirmek isteyenler için hazırlanan kamp alanlarında, keyifli yürüyüşler yapacağınız yürüyüş parkurları da bulunmaktadır.

Tarihi Zenginlikler

Şile’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Şile Feneri’dir. Şehrin ikonik yapılarından biri olan bu fener, siyah beyaz renkleriyle ilgi çekmektedir. Karadeniz’i seyretmekten keyif alacağınız bu fenerde 10:00 – 16:00 saatleri arasında gezebileceğiniz bir müze de bulunmaktadır.

Şile’nin doğusunda Şile Feneri’nin arkasında kalan Ağlayan Kayalar ise görüntüsüyle dikkat çekmektedir. Şile’ye gelenlerin bu doğal manzarayı mutlaka ziyaret etmesi önerilir.

Ağlayan bir insanı andıran Ağlayan Kayalar, efsaneleşen hikayesiyle ziyaretçilerin ilgi odağı olmaktadır.